16.08.16

Minu esimene raamat "Mängime matemaatikat"

Minu esimese raamatu saamislugu on päris pikk. Tegelikult sai kõik alguse siis, kui alustasin Tartu Ülikoolis bakalaureuse õppes õppimist. Oli ju vaja lõpetamiseks teha lõputöö. Õppejõud, kes meile toona matemaatikat õpetas, jättis aga oma ideede ja mõtetega mulle kustumatu mulje, nii et ma väga tahtsin teha oma lõputöö matemaatikast. Teine õppejõud, kes mulle oma energia ja lapsesõbraliku suhtumisega kustumatu mulje jättis ja kellest sai ka minu lõputöö juhendaja, oli aga seotud sõimerühma lastega. Nii sündiski tänu Anu Palule ja Airi Niilole minu bakalaureusetöö, kus ma koostasin matemaatilised tegevused sõimerühmas kasutamiseks. Tegevusi hindasid ekspertidena neli väga kogenud Tartu lasteaiaõpetajat, nende hinnangute järgi sai tegevusi veel parandatud. Lõputöö sai väga hästi kaitstud aastal 2011 (kaks päeva pärast mu pisipoja sündi, aga see on juba teine lugu).

Edasi kulges elu omasoodu, töötasin, jätkasin õppimist magistriõppes, lõpetasin kooli, jälle töötasin. Siis aga jõudsin tööl niikaugele, et sain oma esimese sõimarühma. See juhtus täpselt aasta aega tagasi. Nüüd hakkas taas peas kripeldama mu kunagine bakalaureusetöö. Võtsin ühendust kirjastus Atlexiga, kellega arutasime ja mõtlesime. Pidasin nõu ka oma kunagise juhendajaga. Ühiselt sündis otsus, et mõnevõrra tuunimist, veidikene kaasajastamist, ise läbi proovimist ja materjal võiks olla küps ilmumiseks. Nüüd hakkas töö, mis kestis varakevadeni välja ehk et ma kirjutasin, katsetasin, muutsin, täiendasin. Siinkohal olid mulle suureks abiks õpetajate poolelt Piret, kes vaatas, luges ja kommenteeris kui lasteaiaõpetaja; ning lapsevanemate poolelt Eveliis, kes vaatas, luges ja kommenteeris, kui 2-aastase lapse vanem. Ma nimelt väga soovisin, et raamat pakuks midagi nii lasteaiaõpetajatele kui ka lapsevanematele.

Kevadel läks peaaegu valmis käsikiri retsensendi TLÜ õppejõud Maire Tuule kätte ja hinnang oli ilus (muidugi oli ka asju, mida ta soovitas muuta ja täiendada ning nii sai ka tehtud):

„Mängime matemaatikat“ on väärtuslik lugemismaterjal kõigile, kes kasvatavad või õpetavad 2–3aastaseid lapsi. Materjal sobib kasutamiseks nii lasteaiaõpetajatele kui ka lapsevanematele, kes soovivad, et lapsed omandaksid matemaatika põhitõed märkamatult läbi põnevate tegevuste. Raamatus on esitatud nii matemaatika õpetamise ja õppimise teoreetilised alused kui ka erinevate õppetegevuste näidiskavad lihtsalt, selgelt ja hästi struktureeritult. Praktilised näited toetavad kõikide vastava vanuserühma eeldatavate tulemuste saavutamist matemaatika valdkonnas."

Siin ta nüüd lõpuks on, minu esimene ja loodetavasti mitte viimane:

Uuri lähemalt ja leia ka poest: http://www.atlex.ee/est/?page=catalog&sec=1&sub=23&act=638

Lõpetuseks viin ma oma blogis aga läbi esimese loosi. Auhinnaks otseloomulikult minu esimene raamat "Mängime matemaatikat". Loosis osalemiseks ei pea sa mitte midagi like'ima ega jagama. Kirjuta lihtsalt kommentaaridesse, mis on see raamat, mille võiks üks Eesti lasteaiaõpetaja kirjutada ja välja anda? Oled ise lasteaias õpetaja, siis millisest kirjandusest tunned puudust? Oled lapsevanem, siis mis vajaks põhjalikumat selgitamist ja lahtirääkimist? Ootan huviga teie kommentaare ja ühe oma raamatu loosin välja juba augusti viimasel päeval.
Ps. Lisa kommentaari ka oma meiliaadress, et saaksin võidu korral ühendust võtta.

14 kommentaari:

 1. Lasteaiaõpetajatel on alati puudus praktiliste tegevustega raamatuid,kust saaks ammutada ideid õppetegevusteks.See võiks haarata kõiki õppetegevuste valdkondi.

  VastaKustuta
 2. Lisan meili-aadressi ka-kayre78@hot.ee

  VastaKustuta
 3. Kairega nõus. Just kellegagi vestlesin, kes ütles, et tahaks nii, et oleks mõni praktiliste tegevustega õpik/käsiraamat vms

  VastaKustuta
 4. Väga vahva, endale tundus, et neid ikka on ilmunud, aga kui hakkasin vaatama, siis vist põhiliselt ilmubki kunstitegemise raamatuid.

  VastaKustuta
 5. Väga tubli oled ja õnnitlen kõigi saavutuste puhul ning esikraamatu sünni puhul! Usun, et sellele raamatule tuleb ka veel "sõpru, õdesid ja vendi". Elurõõmu ja kirjutamise lusti!

  VastaKustuta
 6. Arutasin just oma emaga, kes ka sel alal töötab, siis ta arvas ka, et just erinevaid praktilisi ideid päebadeks, kui enda pea tühi või tundub, et enda ideed on nüüd küll kõik läbi tehtud :D

  VastaKustuta
 7. See peaks olema iga lapsevanema kodus teiste käsiraamatute kõrval tähtsal kohal, ja mitte ainult olemas, vaid seda võiks lapsega veedatud ajal regulaarselt kasutada. Mõni kogub raamatuid moe päerast, südame rahustuseks, aga sinna see asi jääbki. Lapsed õpivad käigu pealt ja ei ole mõtet loota, et lasteaed ja kool peab kogu õpivastutuse enda peale võtma. Kõik algab ikkagi lapsevanemast, kes tahab oma lapsele parimat, see ei jäta nii tähtsat asja teiste teha. Väga tänuväärne, et sellised abimaterjalid on turule tulnud. Super! (ei soovi loosis osaleda) See on lihtsalt üks arvamus :)

  VastaKustuta
 8. Palju õnne ja loodan ka, et see ei jää su viimaseks. Töötan ka lasteaias, küll mitte rühmas, aga ka mina viin lastega õppetegevusi läbi. Lisaks olen kahekordne vanaema, üks just sai aastaseks, teine kohe saab kolmeseks. Mina näen , et väga väga oleks vaja õpetajatele raamatuid, mis suunaks neid rohkem lõimimise teemale (ehk siis ka praktiliste näidetega, sest mõnel on see loovus esiti lukus, aga heade kogemuste najal hakkab endal ka mõte jooksma). Nii hirmsasti ollakse veel kinni selles, et matemaatikat õpime eraldi, eesti keelt eraldi, käeline tegevus eraldi, liikumine eraldi jne. Ja siis ohitakse, et nii palju nõutakse, midagi ei jõua, lastel pole aega mänguks. Halloo, selleks ongi lõiming, et sa ühe-paari-mõne tegevuse, sh mängu, käigus saad mitu valdkonda kaetud. Endal põnev, lastel tore, teadmised tulevad nagu iseenesest.

  VastaKustuta
 9. Ma igatsen raamatut "Õues sajab vihma, aga toas on maruvahva õppida" (praktilised ja toredad tegevused 1-10aastastele vihmase ilma puhul).
  Paljud (õppe)tegevused vajavad ka kodus (vähemalt mõnda) spetsiaalset asja, aga kuidas köita tähelepanu ja õpetada asju kõrte-käbide-purgikaante-wcrullide-pudelikorkidega. /osalt montessori-õppesse minevaid asju/

  VastaKustuta
 10. Palju õnne Kaire! Sina oled minu esimese raamatu võitja!

  VastaKustuta
 11. Tere ja Aitäh! Minu meiliaadress on kaire.sinimets@karksi.ee

  VastaKustuta
 12. Tere ja Aitäh! Minu meiliaadress on kaire.sinimets@karksi.ee

  VastaKustuta