28.05.14

Lastekasvatuse eripära Eestis


Üks tehtud kodutöö, päris huviga ootan ka kommentaare!

Väga põnev on hakata mõtlema sellele, mis võib mõnelt teiselt maalt pärit inimesele meie kultuuriruumi sattudes eriskummaline tunduda. Raskeks teeb enda võõramaalase rolli asetamise juures see, et pole kogemusi teistes riikidega, see tähendab, et vähemalt oma kogemuse põhjal ma võrrelda ei saa. Aga olen siiski ju lugenud erinevaid artikleid ja mõtteavaldusi, seega tuleb need lihtsalt mälusoppidest üles leida ja püüda ritta sättida.
Siin ongi minu mõtted nendest asjadest, mis võivad nii mõnelegi mujal elavale inimesele kummalised tunduda:

1.                      Sünnitus on pere-üritus. Just-just, Eestis last sünnitades võib soovi korral kaasa võtta või terve pere. Üldjuhul on küll kaasas vaid mees või hea sõbranna, kuid kuskil pole keelatud ka rohkem inimesi kaasa võtta. Olen lugenud, et on riike, kus kehtib ikka veel meilgi omal ajal olnud kord, et sünnitab ikkagi naine ja ülejäänud näevad last millalgi hiljem.
2.                      Kui nüüd selle väikse ilmakodanikuga koju jõutakse, siis pole mingit kahtlust, et vähemalt ühte päevast uinakut hakkab laps tegema õues. Ja seda olenemata ilmast. On täiesti normaalne, et me paneme oma lapse õue magama ka -15 külmakraadide ja lumetuisuga. Nii mõnelgi maal paneb see aga inimesed hämmastunult kulmu kergitama. Lisa-boonusena muidugi ka see, et ega vanem seal õues koos lapsega ei ole, laps magab ja vanemad saavad toas oma tegemisi teha. Ilmselt oles mõnes kohas meile juba lastekaitse kohale saadetud, kahtlusega lapse hooletusse jätmises.
3.                      Kui peaks juhtuma, et see väike ilmakodanik haigeks jääb, siis esimese asjana otsime me oma kappidest välja viina, hanerasva, põdrakanepi ning muud esiemade-aegsed arstirohud. Kes siis ei teaks, et köha vastu hanerasva, palaviku saame alla viinasokkidega jne. No jah, palju on neid riike, kus seda tõesti ei teata ja meid peetakse oma taimetarkusega vähe kummalisteks. Kuid siin on siiski tunda ka arvamuste lahknemine – on ka meil neid, kes usaldavad vaid arste, kui ka neid, kes järjest enam lähevad tagasi esivanemate tarkuste juurde.
4.                      Jätkuks eelmisele punktile, tundub mulle, et eestlased liiguvad samm-sammult tagasi minevikku. Taas kolivad pered maale, lastele pannakse alla korduvkasutatavad mähkmeid, püreed keedetakse ise valmis… Heaoluriigis vangutab lapsevanem pead ja küsib, et miks te küll nii teete, poest saab ju palju lihtsamalt ja mugavamalt. Saab küll, aga meie vanemad tahavad oma lapsele pakkuda oma arust parimat ja see parim tuleb loodusest ja on isetehtud.
5.                      Liikudes mõtetes ikka veel edasi looduse radadel, siis kui palju on ilmas neid õnnelikke lapsi, kes saavad paljajalu koduaeda astuda, põõsast marja suhu pista või peenralt porgandi välja sikutada. Ja mis eriti linnastunud riikide inimesi üllatab, neid marju ja juurvilju ei peagi kohe hügieeniliselt pesema tormama, vaid neid saabki kohe sealsamas sööma asuda. Meil Eestis on veel alles niipalju puhast loodust, et üllatame teisigi. Kuigi me ise ehk ei mõista alati selle väärtust, näevad seda teised!
6.                      See on küll ilmselt teravate vaidluste koht, kuid mulle endale on jäänud mulje, et meie väiksed lapsed saavad ikkagi päris pikalt kodus oma ema-isaga olla. Vanemapalk kestab lapse 1,5-aastani ja alles siis lähevad meil esimesed lapsed lastehoidu. Samas on mulle kõrva jäänud, et on päris mitmeid riike, kus sa pead juba paari-kuuse lapse kõrvalt ära tööle minema, sest vastasel juhul sa jääd lihtsalt töökohast ilma. Meil hoitakse töökohta kuni lapse 3-aastaseks saamiseni. Kui see ei ole luksus, siis mis veel on!
7.                      Meie lapsed teevad kodutöid! Selle väite esitan tuginedes oma teismelise juttudele. Nimelt on ta olnud oma esinemiste ajal erinevates riikides erinevate perede juures nö kasulapseks ning just tema on öelnud, et mujal on peredes koduabilised, kes koristavad ja abistavad kodustes toimetustes. Meil aga peavad ka lapsed juba õige väiksest peale kõiges kaasa lööma. Aga samas eks nii mõnegi välismaalase jaoks ole see ehk hoopis eksootikaks, et saab näiteks ise kartulit panna või peete harvendada.
8.                      Nüüd taaskord tuginen oma mälule, mis ütleb, et on riike, kus lapsed käies lastehoius või –aias, võtavad sinna toidu karbiga kaasa. Meie koolieelsetes lasteasutustes saavad lapsed kolm korda päevas korralikult süüa. Edasi läheb veel luksuslikumaks koolis, sest nüüd on söömine lausa tasuta (hea küll jah, mõnel pool peab vanem natuke siiski juurde maksma, kuid need on väiksed summad) ja ikka pakutakse lastele tervislikku ja sooja toitu. Oh, kui Jamie Oliver seda näeks. J
9.                      Juba esimese klassi lapsed käivad iseseisvalt kooli ja koju. See pole mujal üldse mitte nii tavaline, sõidutavad kas vanemad või koolibussid. Meil aga liiklevad paljud lapsed kodu ja kooli vahel iseseisvalt, kas jala või ühistranspordiga ning see on meie kultuuriruumis täiesti tavaline.
10.                  Meie maal jäävad lapsed juba suhteliselt väiksena üksi koju. Paljudes riikides on alaealiste üksi koju jätmine lausa keelatud, aga meil on see normaalne, et koolilapsed veedavad koolist vaba aja kas üksi või sõpradega ringi liikudes. On see hea või halb, kes seda nüüd nii täpselt öelda oskab, ehk mõjub see hästi lapse iseseisvumisele, aga lapsevanemal on hirm lapse pärast kindlasti suurem.
11.                  Lõpetuseks, need võistlusmomendid! Meie lapsed on harjunud võistlema peaaegu, et kõiges. Taaskord, mõnes mõttes ju hea, aga samas ka halb. Tehes trenni, sporti, hakkavad juba lasteaialapsed käima võistlustel, kus selgitatakse üldjuhul ka paremusjärjestus. Mõnel alal on see vajalik, aga võiks ju lastele jääda ka lihtsalt rõõm liikumisest? Ja ärgem unustame eriti Tallinnas aktuaalseid koolikatseid, taaskord võistlemine selle nimel, kes on parem kes mitte.

See nimekiri pole kindlasti absoluutne tõde ja pannes selle nimekirja hiljem ka oma blogisse, ootan hea meelega kommentaare, kas asjad on nii või on ehk hoopis teisiti. J

Aga üks on kindel, meie maal kasvavad õnnelikud lapsed!!!!
3 kommentaari:

 1. Kui ma nüüd võrdlen näiteks Prantsusmaaga, kus ise elan, siis ütleksin küll, et Eestis on last üsna hea kasvatada ja tundub, et eestlased ise on rohkem teadlikumad.

  No muidugi võib ju vaielda, et oh, kuidas see siis hea kasvatada on, lasteaiakohtasid pole, toetused on väikesed. Samas siin ei olegi sellisel määral toetusi. Mingid pisikesed eksisteerivad aga kokku annavad väiksema summa kui eestlase minimaalne emapalk. Samuti tuleb tööle tagasi kobida, kui laps on alles 4-kuune. Kui aga pere sissetulek mingi künnise ületab, siis kaob õigus isegi nendele pisikestele toetustele. Seda siinhulgas ei arvestata, et mitut last selle raha eest üleval pidada tuleb või kui suur osa rahast läheb maksudest ( sest ka neid maksad võrdeliselt oma sissetulekuga)

  Eesti lapsed on kõvasti iseseisvamad, mis on minu meelest päris hea punkt. Kas just 7 aastane peaks kesklinnast teise linna otsa üksinda koju minema, ei tea, aga siin käiakse ka 14 aastastel veel koolis vastas ja üksi liikuda neil ei lasta.

  Mulle meeldib see kuidas eesti emad mõtlevad ( noh, vähemalt suur osa ) mida ja kuidas oma lapsele söödavad ja kuidas ravida. Kui ma olen siin maininud, et teen lapse söögi ise, siis pööritatakse ainult silmi ja öeldakse, et olen kilplane. Samas ei ole siin isegi poes müüdavate beebitoitude valik eriti suur ja ilma lisaaineteta ( sh. suhkur/sool) püreesid on väga-väga keeruline leida.

  Lisaks siis ka see, et näiteks siin on veel viie-kuue aastased kärudes, neljased käivad ringi luttidega ja osadel ka mähkmed. Ja kahjuks ei ole siinkohal tegu minu liialdusega. Osalt on süüdi vanemate enda laiskus ja teisalt üritatakse seda seletada sellega, et kasvatus lähtub lapsest endast ja tema valmisolekust. Ehk olen liiga karm, aga minu arvates peaks vanem ikka asju veidi reguleerima ja kuueaastane võiks juba viitsida kodust mänguväljakuni jalutada..

  VastaKustuta
 2. Mis siin salata, nõustun. Pistan ise sama teemaga rinda päevast päeva - mina ei suuda ära imestada võõrast kasvatust, mis omakorda viib koguaeg mõtteni: kas minu arusaamad siis on imelikud?

  Lapse iseseisva liikumisega punktist A punkti B meenus otsemaid üks seik paari aasta tagant, mil naabrinaise 5-aastane lapselaps Inglismaalt suveks Eestisse toodi. Läksin temaga linna jalutama, kaasa anti käru. Ja seal see laps ka enamus ajast loomulikult istus nagu boss. Juhuslikult töötab mu ema lasteaias ning sinna hoovile mängima minnes küsiti minult rohkem kui ühel korral, et kas sel lapsel on jalgadega probleeme? Et miks ta ise ei kõnni :)

  Eriti meeldib mulle punkt 7. Kuigi, kas ma ise mitte väiksena seal kartulipõllul ei kirunud, et mina iialgi oma lapsi tööle ei pane. Koolis klassiga suvetöödel muru riisudes või aknaid pestes tundus see täieliku ekstreemsusena - miks meie? Teisalt on see töökasvatus sellise jälje jätnud, et naljalt oma korda tehtud asju ära ei lõhu, oma teenitud rahaga mõtled ikka 9 korda ennem kui selle suvalt ära kulutad jne.
  Näen praegu ise igapäevaselt, kuidas 3. ja 9. klassi tüdrukud ei saa meie mõistes elementaarsete asjadega hakkama: tõsta oma must pesu pesukorvi, lõigata oma küüned, kuivatada oma juuksed, tõmmata tekk voodi peal sirgu, tunda vastutust oma koolitööde ees, tulla iseseisvalt bussiga kooli eest kodu ette jne. Aga mis ma siin lapsest siunan - kui nad on kasvanud teadmisega, et niikuinii tuleb ju keegi (koduabiline, lapsehoidja vm) ja teeb selle ära, mida mina ei oska või viitsi, siis laps ei tulegi selle peale, et iga inimene ise endaga hakkama peaks saama. See on nii häiriv ja...kurb samaaegselt. Lugesin just Internetiavarustest nõuannet: õppige imestama, mitte vihastama. Okei, ma siis imestan :-) Iga päev ja korduvalt. Teine teema oskuste kõrval on oma tegemistele adekvaatse hinnangu andmine: kordamineku korral läheb rind uhkusest lõhki - no te vaadake ometi, millega ma hakkam sain! Mis ma nüüd preemiaks saan? (mitte, et neid ei võiks vahel olla, ikka võib:) Ebaõnnestumise korral otsitakse viga ükskõik kust mujalt, aga mitte endast: Aga ma ju ei saanud.... Aga tema ju ütles nii... Aga, aga, aga. Oh, kultuuriruumid.

  VastaKustuta
 3. (VIimane lõik siis välismaa kogemusest)

  VastaKustuta